Czym jest beton? Jaka jest klasyfikacja betonu?

Beton to jeden z podstawowych materiałów, jakie stosowane są podczas budowy domu. Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj betonu cechuje się innymi właściwościami oraz miejscem zastosowania. Zupełnie inny rodzaj betonu stosowany będzie do fundamentów, a jeszcze inny do wykończenia budowy. Podczas wyboru betonu, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Poniżej poruszony zostanie temat betonu oraz tego, jak dostosować jego rodzaj do potrzeb.

Co to jest beton?

Wielu osobom poruszanie kwestii definicji betonu może wydawać się śmieszne, jednak nie wszyscy mają z nim do czynienia. Beton to tworzywo, które powstało w wyniku wiązania oraz stwardnienia tak zwanej mieszanki betonowej. Beton wykonywany jest z wody, cementu oraz kruszywa. Oczywiście mogą w nim znajdować się różnego rodzaju mieszanki oraz dodatki, które nadają mu odpowiednie cechy. Dzięki temu może mieć różne właściwości i różne miejsce zastosowania. Do podstawowych kruszyw zaliczany jest żwir i piasek. Niektórzy dodają również keramzyt, który przyczynia się do poprawy właściwości termicznych betonu.

Czym jest chudy beton i jakie ma zastosowanie?

Bardzo często można spotkać się z określeniem ,,chudy beton”. Ten rodzaj betonu jest stosowany, jako spoiwo elementów konstrukcyjnych. Jest jednak wręcz niezastąpiony jako warstwa podkładowa oraz warstwa wyrównawcza. Cechuje się on bardzo niską odpornością na ściskanie. Wykorzystywany jest jako posadzka pod fundamenty oraz jako wylewka do wyrównywana powierzchni pod płytki.

Beton- Klasyfikacja

Beton ciężki

Zazwyczaj jego ciężar objętościowy to więcej niż 2600 kg/m3. Do jego produkcji wykorzystywane są specjalistyczne kruszywa (na przykład stalowe lub manganowe). Najczęściej stosowany jest jako osłona do promieniowania jonizującego.

Beton zwykły

Jego ciężar objętościowy wynosi do 2600 kg/m3. Wykonywany jest z kruszyw naturalnych i łamliwych (na przykład piasek, żwir, kamień bazaltowy). Stosowany jest do elementów konstrukcyjnych i żelbetowych. Stosowany jest do wykonywania elementów cechujących się podwyższoną izolacyjnością cieplną. Wymienić można tutaj ściany osłonowe, pustaki strupowe.

Beton lekki

Jego ciężar objętościowy wynosi nie więcej niż 2000 kg/m3. Do jego produkcji stosowane są lekkie kruszywa oraz materiały, takie jak na przykład beton komórkowy. Beton lekki służy do wykonywania elementów ściennych oraz stropowych o średnich wymiarach. Ten rodzaj betonu sprawdza się idealnie jako warstwa podkładowa oraz warstwa wyrównawcza.

Jaka jest cena betonu?

Kubik betonu ma różne ceny w zależności od producenta oraz zużytych materiałów do jego produkcji. Istotna jest tutaj klasa betonu, obecność oraz rodzaje domieszek i obszar zakupu. Najniższe ceny i najlepsza jakość betonu produkowana jest przez firmę Górażdże, która jest niekwestionowanym liderem produkcji cementu oraz betonu towarowego i kruszyw w Polsce! Zakupione tuta materiały cechują się najwyższą jakością i najniższymi cenami. W przypadku chęci zakupu materiałów na budowę jest to najlepsze miejsce.