Czym jest wolność finansowa?

Mieć pieniądze i nie musieć pracować to bardzo przyjemna perspektywa. Jeszcze lepiej, jak nie ma zależności finansowej nie tylko od pracodawcy i konieczności zarabiania, ale też od kogokolwiek. Prawdziwa niezależność to możliwość robienia, co się chce i kiedy się chce. Jeśli dotyczy ona sfery finansów, to można układać plany i nie trzeba myśleć o pieniądzach czy o tym, kiedy będzie można mieć wolne.

Można prowadzić życie na zadowalającym poziomie i ma się na to pieniądze. Ma się zapewnioną płynność finansową oraz poczucie swobodny i niezależności. Taka sytuacja to wolność finansowa, czyli można, ale nie trzeba pracować. Standard życia jest dobry i dopóki uznaje się go za wystarczający, nie trzeba myśleć nad zwiększeniem dochodów. Ma się możliwość robienia, co się chce. Nie trzeba uzależniać swoich planów życiowych od pracy i konieczności zarabiania. Nie oznacza to nieograniczonego niczym kupowania, bo na to i najbogatsi nie mogą sobie pozwolić. Oznacza to życie na dobrym poziome, który jest satysfakcjonujący. Można pracować, jeśli pojawi się w planach jakiś większy zakup albo chce się podnieść komfort życia. To jest wolność finansowa w ścisłym tego słowa znaczeniu. By ją zyskać, trzeba mieć zapewniony dochód pasywny albo zgromadzić spore oszczędności i żyć z procentów. Też tu można zaliczyć działalność, którą wystarczy doglądać przez parę godzin na cały tydzień, a zapewnia odpowiedni komfort życia.

Jest i drugie trochę szersze rozumienie tego pojęcia. Zdobycie w ścisłym tego słowa znaczeniu wolności finansowej to przedsięwzięcie długofalowe. Wolność finansowa w innym znaczeniu dostępna jest szybciej, choć też się trzeba o nią zatroszczyć. To stan, w którym nie tyle nie trzeba pracować, ile można do tego podejść bardzo swobodnie. By to uzyskać, wystarczy mieć zgromadzone pewne oszczędności. To daje poczucie niezależności. Jakiś drobny dochód pasywny warto mieć oraz zajęcie, które można wykonywać kilka godzin dziennie. To pozwala z dużą swobodą traktować zarabianie. Można zrobić sobie dłuższą przerwę, jeśli się chce. Najlepiej jednak dążyć do prawdziwej wolności finansowej. Daje ona największe poczucie swobody. Można wtedy mówić o całkowitym zabezpieczeniu finansowym i wolności od przymusu zarabiania.

Może Cię zainteresuje także:

Trening mentalny w biznesie – dlaczego warto?