Czym tak naprawdę jest dietetyka?

Dieta, dietetyka, dietetyk to zagadnienia bardzo popularne w XXI wieku. Warto wiedzieć, że dieta to nie samo odchudzanie, a dietetyk nie zajmuje się tylko i wyłącznie odchudzaniem ludzi, jak myśli wielu z nas. Dietetyka to nauka, która łączy w sobie wiele dyscyplin takich jak choćby technologia żywności i biologia. Jest to zagadnienie interdyscyplinarne, obejmujące po prostu racjonalne żywienie człowieka. I na początku nie było w jej definicji ani krzty z popularnego dzisiaj odchudzania. Dieta to zbilansowany układ posiłków i pór ich konsumpcji w taki sposób, aby dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach.  Dieta ma na celu utrzymanie dobrego zdrowia człowieka ją stosującego lub powrót do tego dobrego zdrowia.

Dlaczego pojęcie dietetyki stało się aż tak bardzo popularne, że słowo to pojawia się w co drugim czytanym przez nas artykule? Miały i mają na to wpływ głównie coraz liczniejsze, wszechobecne choroby cywilizacyjne, głównie takie, które pojawiły się w II połowie XX wieku, czyli są to cukrzyca, miażdżyca, różnorodne nowotwory. Stały się one najczęstszymi przyczynami śmierci. Dietetyka ma na celu ograniczyć zachorowania osób w społeczeństwach  o najwyższym rozwoju cywilizacyjnym. Samo leczenie niestety nie jest rozwiązaniem, lepiej bowiem zapobiegać niż leczyć.

Czy wiedzą Państwo, że początki dietetyki znaleźć możemy już w średniowieczu? To właśnie wówczas zaczęto stosować głodówki oraz ascezę, które miały zapewnić najwyższy stopień doskonałości stosującym je osobom. W XVII wieku pojawiły się już gorsety, a więc diametralnie zmieniał się kanon piękna. Uważana wcześniej za bogactwo otyłość zaczynała odchodzić do lamusa. Już od tamtego czasu sposób odżywiania stawał się coraz ważniejszy. Aż do dzisiaj. Tylko w nieco innym wymiarze. Dieta wtedy i dieta dzisiaj to dwa różne pojęcia, chociaż oczywiście w pewnym stopniu połączone ze sobą.
Dietetyka oznacza racjonalność, racjonalność odżywiania, której każdy z nas powinien się nauczyć.

Źródło informacji http://www.getfitclub.pl