Czyszczenie starych monet miedzianych, brązowych, mosiężnych i innych

Ze starymi monetami trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie. Czyszczenie najlepiej zlecić  jest specjaliście.

Czyszczenie monet miedzianych, wykonanych z brązu i mosiądzu jest bardzo trudne. Są to metale i stopy nieszlachetne i bardzo łatwo wchodzą w reakcje  z innymi pierwiastkami. Przede wszystkim nie można uszkodzić patyny. Warstwa ta nadaje monetom dodatkowej wartości. Kolor patyny zależy od warunków atmosferycznych i miejsca jej przechowywania.

Konieczne jest natomiast usunięcie śniedzi, która powoduje rozkład monety. Śniedź koloru zielonego będąca mieszaniną miedzi i jej tlenków jest najczęściej spotykana. Usunąć ją można m.in. metodą suchą. Monetę nagrzewa się palnikiem Bunsena, co powoduje rozkład tlenków miedzi. Resztę można wyczyścić zwykłą szczoteczką włosianą. Sposób ten jest skuteczny i nie niszczy patyny.

Metoda mokra polega natomiast na wykorzystaniu ługu sodowego o stężeniu 5% lub w przypadku monet bardziej zniszczonych roztworu kwasu solnego. Po zabiegu monetę należy wytrzeć i wysuszyć. Monety mniej zabrudzone można przemyć letnią wodą z dodatkiem mydła. Nie należy używać jednak przy tym ostrych narzędzi, które mogą poważnie je uszkodzić.

Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas czyszczenia monet cynowych. Nieumiejętne użycie chemikaliów może zniszczyć monety. Egzemplarze z tzw. zarazą cynową czyści się poprzez gotowanie z ługu sodowym lub słabym roztworze kwasu siarkowego. Trwać to powinno około godziny. Później monety należy wysuszyć i zakonserwować poprzez nasmarowanie olejem kostnym.

Monety aluminiowe  i cynowe czyści się w 5% roztworze kwasu cytrynowego bądź w amoniaku. Taki zabieg może trwać kilka minut. Następnie należy je wysuszyć i natrzeć saponem celulozowym. Chroni to przed dalszym zniszczeniem monety.

Monety żelazne, zwłaszcza te przechowywane w warunkach wilgoci, szybko ulegają korozji. Czyści się je w  10% roztworze kwasu cytrynowego lub 5% kwasu siarkowego. Rdzę z powierzchni można także usunąć przez zwilżenie wodą utlenioną i nagrzanie palnikiem Bunsena.

Więcej informacji – http://www.skup-znaczkow.pl/skup_monet