Dom z gotowych elementów

Wiele jest osób, które uważają, że prawdziwy dom powinien być solidny i koniecznie murowany – jest to coś, w czym utwierdziła nas przeszłość – domy drewniane były słabsze od murowanych, które za to oferowały potrzebne schronienie, chroniąc od mrozów i upałów. Przeświadczenie to jest mocne i poparte latami tradycji, niemniej nie można zapominać, że od tego czasu wiele się zmieniło – posiadamy o wiele lepsze środki, nabyliśmy też wiedzę, pozwalającą nam na rzeczy, które kiedyś nie były wykonalne lub były możliwe tylko w wersji ograniczonej. Stąd też ograniczanie się do jednego znanego nam z przeszłości rozwiązania jest nieco pochopne, tym bardziej jeśli nowe rozwiązania mogą okazać się lepsze, tańsze i szybsze.
Budownictwo oparte na prefabrykatach jest lepsze od normalnych inwestycji budowlanych, głównie dlatego, że metoda, którą stosuje pozwala oszczędzić więcej jak połowę czasu, którą należałoby przeznaczyć przy standardowej budowie. Prefabrykaty tworzone seryjnie w specjalnych halach produkcyjnych i zakładach – każdy z prefabrykatów odpowiada konkretnym wymiarom, dlatego ich montaż jest łatwy i szybki. Dzięki temu, że poszczególne prefabrykaty powstają poza budową, możliwe jest użycie do ich produkcji metod, które nie mogłyby zostać użyte na budowie, np. sprężanie konstrukcji stalowych czy betonu.
Jedną z zalet jakie charakteryzuje budownictwo z prefabrykatów jest jego energooszczędność – użycie materiałów drewnianych, drewnopodobnych czy płyt PCV, które są słabymi przewodnikami ciepła, sprawia, że budynki z prefabrykatów są bardziej wydajne i nie tracą niepotrzebnie energii. Tym bardziej jeśli zostaną poprawnie złożone, a normy zachowywane przy produkcji każdego z prefabrykatów powinny to gwarantować.
Krótki czas budowy takiego domu też na pewno jest tu sporym atutem, nie każdy w końcu ma kilka lat na budowę domu. Czas jest też ważny w sytuacjach nieprzewidzianych, kiedy na przykład setki ludzi traci nagle dach nad głową i nie ma gdzie się podziać. Wtedy budowa domów z prefabrykatów jest dobrym i przede wszystkim skutecznym rozwiązaniem. Zastosowano je między innymi w Nowym Orleanie po przejściu huraganu Katrina, który zabił ponad 1200 osób, tysiące osób zostawiając bez domów.

Źródło – Klej do wełny