Jak rozpoznać stwardnienie rozsiane?

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie stwardnienia rozsianego. Co prawda na tą chorobę nie ma jeszcze leku, ale odpowiednia terapia pomaga opóźnić potęp tego schorzenia. W Polsce na tą przypadłość zapadło około 40 tysięcy osób.

Co to jest stwardnienie rozsiane?
Jest to choroba autoimmunologiczna. W trakcie jej przebiegu komórki, które powinny bronić organizm przed patogenami, zaczynają atakować osłonki mielinowe komórek nerwowych.

Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?
U każdego pacjenta choroba zaczyna się różnie. Mogą być to objawy, które nie kojarzą się typowo ze stwardnieniem rozsianym. Zupełnie pierwszymi oznakami mogą być zaburzenia pamięci i myślenia abstrakcyjnego. Problemy z pamięcią dotyczą głównie pamięci operacyjnej i długotrwałej. Także pojawia się problem ze skupieniem i koncentracją. Nastrój osób dotkniętych chorobą może zmieniać się bardzo szybko. Bardzo często występują problemy ze wzrokiem. Objawy dotykające oczu to często podwójne widzenie, zamazany wzrok lub nawet chwilowe ,,ślepnięcie” na jedno z oczu. Pojawiają się problemy z rozróżnianiem kolorów i kształtów. Mogą temu towarzyszyć bóle gałki ocznej. Objawy mogą się nasilać, bądź pojawiać się i znikać.
Pierwszym stadium bardzo wielu chorób w tym również stwardnienia rozsianego jest ogólne zmęczenie, osłabienie i bóle mięśni. Mogą pojawić się również zaburzenia równowagi oraz sztywność karku. Sztywnienie mięśni jest zazwyczaj bardzo niepokojącym objawem i nigdy nie należy go lekceważyć. Czasami występują również bóle i zawroty głowy.
Wraz z postępem choroby pojawiają się objawy związane z nieprawidłowym działaniem narządów wewnętrznych. Najwięcej problemów pacjentom sprawia pęcherz moczowy. Osoby chore odczuwają potrzebę częstego oddawania moczu lub nieświadome nietrzymanie go.

Innymi objawami mogą być również problemy z mową – nagłe trudności w wypowiadaniu wyrazów lub pełnych zdań. Choroba może również w pierwszej kolejności dotknąć uszu – chorzy cierpią wtedy na zaburzenia słuchu. O chorobie może świadczyć również napad padaczkowy, niedowłady lub drżenie mięśni.

Objawy mogą być bardzo różne w zależności od tego, w którym miejscu układu nerwowego zaczęła rozwijać się choroba.

Jak zdiagnozować stwardnienie rozsiane?
Niezbędne jest wykonanie rezonansu magnetycznego głowy oraz odpowiedniego odcinka kręgosłupa. Te badanie w największą dokładnością pokaże nam zmiany w układzie nerwowym. Pomocna może być również punkcja lędźwiowa, ale pacjencji nie lubią tego badania ze strachu przed powikłaniami. Czasami bada się również dno oka lub wykonuje inne badania pomocnicze.

Poznaj objawy stwardnienia rozsiadnego – http://neuro-care.com.pl/leczenie-stwardnienia-rozsianego-sm