Jak sama nazwa wskazuje księgowość uproszczona, to podstawowa wersja księgowości, o wiele prostsza i mniej skomplikowana od swojej pełnej wersji – jest stosowana przez małe firmy, których przychód netto nie przekracza ustalonego progu. Co wchodzi w jej skład i kto się nią zajmuje?
Księgowość dla firm w wersji uproszczonej to tak naprawdę zestaw kilku prostych zasad, według których gromadzone są dane finansowe na podstawie których później oblicza się zobowiązania podatkowe. Na chwilę obecną istnieją trzy formy księgowości uproszczonej:
– księga przychodów i rozchodów – jedna z popularniejszych i najprostszych metod obliczania podatku. Polega na dokładnym zapisywaniu przychodów oraz wszelkich kosztów i sumowaniu ich później, by ostatecznie zapłacić podatek od różnicy (tylko w przypadku, gdy wyjdzie ona na plus, w przypadku straty lub salda zerowego nic nie płacimy). Podatek jest w tej wersji wyższy niż w przypadku ryczałtu – w zależności od opcji i poziomu dochodów wynosi 18%, 19% lub 32% – nie jest jednak płacony w przypadku, gdy działalność nie przynosi zysku.
– karta podatkowa – dotyczy nielicznej grupy przedsiębiorców, którzy spełniają określone przez przepisy zasady i polega na płaceniu stałej miesięcznej kwoty – jej wysokość jest uzależniona od liczby mieszkańców miejscowości, gdzie prowadzona jest działalność, jej rodzaju oraz liczy pracowników. Przedsiębiorcy rozliczający się w ten sposób korzystają z tabeli, gdzie są rozpisane są zmienne, wpływające na wysokość opłaty.
– ryczałt ewidencjonowany – kolejna uproszczona forma rozliczania, dotycząca przedsiębiorstw spełniających określone warunki. Według niej przedsiębiorca płaci określoną kwotę podatku tylko od przychodu, z całkowitym pominięciem kosztów. Stawki ryczałtu są znacznie niższe od standardowych stawek podatku, jednak jesteśmy zobowiązani do zapłacenia określonej stawki, niezależnie od tego jaki dochód osiągniemy.
Uproszczona księgowość powstała głównie dlatego, że pełna księgowość dla firm małych mogłaby być zbyt kosztowna i bezsensowna. Do zalet jej uproszczonej wersji należą zdecydowanie niskie koszty oraz prostota, dzięki której może się jej podjąć właściwie każdy, niezależnie od tego czy miał wcześniej jakiś kontakt z finansami czy nie. Jeśli chodzi o wady, to główną jest fakt, że księgowość uproszczona nie mówi nic o stanie finansowych przedsiębiorstwa, ograniczając się tylko i wyłącznie do generowania przychodów i określania kwoty podatku.
Źródło informacji – http://www.biuro-hera.pl/ Katowice