
Praca nowoczesnego detektywa nie jest przeważnie podobna do specyfiki tego zajęcia opisywanej w książkach czy przedstawianej w filmach. Rzadko kiedy detektywem jest osoba bez odpowiedniego wykształcenia, która po prostu chce przeżyć coś ciekawego i wykazuje zdolności do dedukcji. Zatrudnienie się w agencji detektywistycznej wymaga zdania odpowiednich testów i bardziej przypomina pracę policji, później też bywa różnie – aktywne uczestniczenie w wielu sprawach stanowi niejednokrotnie konieczność podjęcia sporej aktywności fizycznej, wykazania się determinacją i odwagą.
Co jest ważne w każdej akcji
Istotną kwestią nie do końca może zrozumiałą dla laika jest to, że nie ma tutaj miejsca na domysły, przypuszczenia, a jeśli nawet przydaje się intuicja, to i tak musi doprowadzić do pozyskania dowodów. Dzięki zaistnieniu tychże może dojść do pozytywnego rozstrzygnięcia każdej sprawy, stąd też detektyw po znalezieniu czegokolwiek ważnego dla przebiegu śledztwa musi dokładnie to zabezpieczyć. To, jak przebiega zabezpieczanie dowodów, zależy od ich rodzaju – nieraz wymagane jest posiadanie np. dyktafonu lub aplikacji do nagrywania w telefonie, i to stosowanych dyskretnie, żeby zarejestrować czyjeś słowa i tym samym popchnąć śledztwo dalej. Może być przydatna kamera lub mały aparat możliwy do ukrycia przed osobą śledzoną. Trzeba jednak brać pod uwagę, że tego typu dowody nie są akceptowane przez wszystkie instytucje, gdyż czasem zachodzi podważenie ich wiarygodności.
Specyfika dowodów
Dobrym dowodem bywają też relacje świadków, opisy osób uczestniczących w zdarzeniu czy zdarzeniach, ale również te bardziej „dosłowne” – znalezione odciski palców, włosy, ślady wydzielin ludzkich typu krew, sperma, pot, słowem wszystko, co może dokładnie zidentyfikować podejrzanego. Właściwe zabezpieczanie dowodów tego typu wiąże się z koniecznością posiadania niezbędnych przyrządów czy nawet współpracy z laboratorium o odpowiednich możliwościach. Podczas zbierania dowodów należy wykazać się dokładnością i powściągliwością w działaniu, żeby przypadkiem ich nie zniszczyć.
Źródło – zabezpieczanie dowodów