Najważniejszy jest fundament

Myśląc o budowie domu, najczęściej albo skupiamy się na wyborze działki w odpowiedniej lokalizacji (co jest bardzo ważne, w końcu czego jak czego, ale domu nie przeniesiemy), albo od razu wybiegamy bardzo daleko w przyszłość i planujemy już rozkład pomieszczeń, które się w naszym domu będą znajdować. O planowaniu koloru ścian czy umeblowaniu już nie mówiąc. Bardzo rzadko ktokolwiek zastanawia się nad tym jakie postawić fundamenty – być może dlatego, że wydają się one ot, po prostu jednym z wielu elementów budowy, a może dlatego, że nie są tak interesujące jak to czy okno ma wychodzić na zachód czy na południe. A jednak całe budownictwo opiera się właśnie na fundamentach – dobrze dobrany fundament to zapewnienie stabilności i pewnego rodzaju bezpieczeństwa, gwarantuje bowiem, że nasz dom będzie solidny i nie zapadnie się ani nie uszkodzi po kilku czy kilkunastu latach.
Jak wybrać odpowiedni fundament?
Dobry fundament to taki, który jest odpowiedni dla naszego konkretnego domu. Pierwszym, co zatem musimy zrobić jest przebadanie gruntu na naszej działce – nie jest to duży koszt, a pozwoli nam ustalenie pewnych rzeczy. Przykładowo znalezienie w glebie fragmentów roślinności bagiennej może wskazywać na podmokły teren, który to potrzebuje już innego fundamentu niż teren suchy. Kolejna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę, to rodzaj domu – czy będzie to budynek jedno czy dwu kondygnacyjny? Podpiwniczony czy nie? Istotna jest też strefa przemarzania gruntu – biorą pod uwagę zróżnicowany klimat Polski, budownictwo jest w pewien sposób uzależnione od tego, gdzie znajduje się nasza działka. Na szczęście jest sporządzona specjalna mapa, która pozwala to określić.
Bardzo często, gdy kupujemy gotowy projekt domu, od razu są w nim też określone sposoby fundamentowania. Warto jednak pamiętać, że projekty takie wykonywane są z uwzględnieniem najczęstszych gruntów – lepiej dodatkowo zbadać grunt i nanieść na projekt ewentualne poprawki. Osuwające się po obfitych opadach domy są doskonałym świadectwem tego, że budownictwo opiera się głównie na podstawach, którymi są fundamenty – źle położone fundamenty mogą się przyczynić do zniszczeń, warto więc pomyśleć o tym zawczasu, żeby tego uniknąć.

Źródło – http://www.hadex.com.pl – Hurtownia budowlana Łódź, Gliwice, Kraków