Ochrona twarzy – Czy maseczki ochronne faktycznie chronią?

W dzisiejszym świecie maseczki ochronne niewątpliwie stanowią podstawę funkcjonowania. Ochrona twarzy stała się bowiem prawnym wymogiem, którego nieprzestrzeganie może wiązać się zarówno z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, jak i karnymi. Nie ulega wątpliwości, że maseczki ochronne to dziś produkt pierwszej potrzeby, który musimy posiadać w swoich garderobach. To właśnie one chronią nas (i naszych najbliższych!) przed szalejącymi wirusami, dając tym samym poczucie bezpieczeństwa. Jak zatem wybrać odpowiednie akcesoria do ochrony twarzy? Czy maseczki ochronne faktycznie chronią nas przed chorobami? Czy o ochronie twarzy możemy mówić wyłącznie w kontekście wirusów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Czy można ufać maseczkom ochronnym?

Obecne restrykcje podzieliły Polskę na dwie grupy. Pierwszą z nich są osoby, które posłusznie noszą maseczki i nie zadają zbędnych pytań. Drugą – ludzie podważający wszelkie możliwe sugestie, jakoby ochrona twarzy miała zabezpieczyć nas przed wirusem. Czy zatem maseczki ochronne faktycznie nas chronią? Niestety w chwili obecnej nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że materiał osłaniający twarz uniemożliwia wydostawanie się spod niego śliny, która jest niezaprzeczalnym nośnikiem wirusa. Bazując na tej informacji możemy dojść do wniosku, że zasłanianie ust i nosa w każdym przypadku coś daje.

Ochrona twarzy – Rodzaje zabezpieczeń

Dzisiejsze czasy udowadniają nam, że istnieje całe mnóstwo zabezpieczeń twarzy przed wydostawaniem się potencjalnego wirusa. Poniżej znajdziesz listę produktów służących do zakrywania ust i nosa.

  • Maseczki jednorazowe – Czyli maseczki, których czas noszenia najczęściej nie może przekraczać dwóch godzin. Wszelkie szczegóły związane z użytkowaniem maseczki dostępne są na opakowaniu w formie informacji od producenta.
  • Maseczki bawełniane – Ochrona wielorazowa. Maseczki bawełniane są rozwiązaniem znacznie tańszym od jednorazowych – pieniądze wydajemy bowiem raz, a bawełna może chronić naszą twarz przez wiele tygodni. Warto podkreślić jednak, że maseczki bawełniane należy systematycznie prać w celu pozbycia się z nich bakterii.
  • Przyłbice – Doskonałe rozwiązanie dla osób, które, zważywszy na choroby, nie mogą nosić masek. Przyłbice są plastikowymi tarczami, które skutecznie uniemożliwiają wydostawanie się spod nich wirusa.

Wymienione powyżej rodzaje zabezpieczeń są jedynie przykładami, które są najłatwiej dostępne. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje znacznie więcej możliwości ochrony: https://omikon.pl/Ochrona-twarzy-c758/. Warto pamiętać, że ochrona twarzy w dzisiejszych czasach jest niepodważalnym obowiązkiem każdego człowieka. W końcu nosząc maskę, chronisz ludzi wokół siebie. Odpowiedzialność zbiorowa to aspekt, na którym powinno zależeć nam wszystkim.

Ochrona twarzy – Wirus czy ryzyko zawodowe?

Należy jednak zwrócić uwagę, że obecna sytuacja epidemiologiczna to nie jedyny powód do wykonywania czynności, jaką jest ochrona twarzy. Wszak istnieje cała masa zawodów, które muszą nosić maski na co dzień! Wśród nich możemy wymienić na przykład:

  • Lekarze i pielęgniarki – To osoby, które jeszcze przed powstaniem obecnie panującego koronawirusa, na co dzień miały do czynienia z zasłanianiem twarzy. Ciężko wyobrazić sobie bowiem lekarza, który podczas operacji nachyla się nad pacjentem z odsłoniętymi ustami, prawda?
  • Spawacze – Ochrona twarzy dotyczy także specjalistów z zakresu hutnictwa. Dobrym przykładem są spawacze, którzy na co dzień narażają swoje zdrowie na kontakt z ogniem. Nie ulega zatem wątpliwości, że spawalnicze maski ochronne to nieodzowny aspekt pracy w branży hutniczej.
  • Kosmetyczki i stylistki – Branża beauty także narażona jest na kontakt z wieloma wirusami i bakteriami. Nikogo nie dziwi więc, że panie dbające o wygląd społeczeństwa także noszą w pracy maseczki ochronne.

Jak widać ochrona twarzy nie jest żadną nowością. Po prostu dotychczas dotyczyła ona konkretnych branż i zawodów, a dziś odnosi się do całego społeczeństwa.

Czy wystarczy jedynie maska?

W tym miejscu warto zaznaczyć jednak, że maseczka noszona przez Ciebie stanowi jedynie ochronę dla osób, które Cię otaczają. Co natomiast z Twoim zdrowiem? Powinieneś zdawać sobie sprawę, że ochrona twarzy jest zaledwie jednym z elementów spośród wszystkich czynników, które wpływają na Twoje zdrowie. Warto jednak dbać także o higienę! Poniżej znajdziesz listę porad, które z łatwością wcielisz w życie.

  • Systematycznie i dokładnie myj ręce – Jeśli do tej pory mycie rąk po przyjściu do domu nie było Twoim nawykiem, najwyższa pora to zmienić, zwłaszcza, jeśli poruszasz się komunikacją miejską. Rurki, klamki i wszelkiego rodzaju przyciski są źródłem bakterii i wirusów, które mogą negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu.
  • Noś przy sobie płyn antybakteryjny – Nie oszukujmy się – mała butelka płynu antybakteryjnego waży tyle, co nic. Zadbaj zatem o to, by mieć ją zawsze przy sobie na wypadek odruchowego dotknięcia wymienionych wyżej elementów.
  • Powstrzymuj się przed dotykaniem twarzy – W ciągu doby nieświadomie dotykamy swojej twarzy kilkadziesiąt razy. Ważne jest, by zdać sobie z tego sprawę i oduczyć się ciągłego poprawiania grzywki lub obgryzania paznokci. Na rękach możemy bowiem przenosić różne zarazki, które lada moment znajdą drogę wprost do naszej buzi.