Prawidłowy zgryz w obrębie naszych możliwości

ortodonta-warszwa

Nieprawidłowe ułożenie zębów to stosunkowo częsta przypadłość – nie mamy jednak wpływu na to w jaki sposób wyrosną nasze zęby. Nie jest to więc coś, co jest skutkiem naszej diety czy złej higieny, po prostu tak jest. Całe szczęście, mimo, że nie mamy wpływu na pojawienie się problemu, możemy bez większych trudności wszystko naprawić i doprowadzić nasze zęby do stanu, w jakim być powinny. W jaki sposób to zrobić? Oczywiście nie jest to coś, co możemy zrobić samodzielnie w domu, musimy udać się do specjalisty, w tym wypadku ortodonty.

Ortodoncja to nauka, mająca na celu doprowadzenie zgryzu pacjenta do prawidłowej postaci. Uzębienie niestety nie zawsze jest proste, zdarza się, że zęby nachodzą na siebie, są mocno wysunięte lub schowane. Problemem mogą być też duże szpary między zębami lub ich nieprawidłowe ułożenie, prowadzące do ścierania się szkliwa. Wszystkie te wady nie wyglądają estetycznie przez co ich właściciele unikają uśmiechu lub zasłaniają usta podczas mówienia, co często źle wpływa na ich kontakty międzyludzkie. Poza tym jednak nieprawidłowy zgryz ma też inne konsekwencje, bo przecież nasze zęby posiadają więcej jak jedną funkcję. Zły zgryz bywa przyczyną nieprawidłowej wymowy lub seplenienia. Może też powodować zmianę rysów twarzy lub krzywy uśmiech.

Na szczęście zgryz można poprawić – zwykle odbywa się to z zastosowaniem ruchomego lub stałego aparatu ortodontycznego, który montuje się na wymagających poprawy zębach. Ortodoncja cały czas się jednak rozwija, dzięki czemu na rynku medycznym ciągle pojawiają się nowe, coraz lepsze rozwiązania. Już teraz w niektórych klinikach można skorzystać z nowoczesnego aparatu ortodontycznego Clear Aligner – to innowacyjna metoda leczenia zgryzu, polegająca na zastąpieniu aparatu estetycznymi, przezroczystymi nakładkami. Oczywiście nakładki takie są o wiele bardziej komfortowe i estetyczne, do tego skracają czas leczenia. Podobnym, równie komfortowym rozwiązaniem jest aparat Invisalign – wykonany przy zastosowaniu technologii 3D, umożliwiającej kompleksowe spersonalizowanie leczenia. Powyższe metody są chyba najlepszymi dostępnymi obecnie w Polsce, warto więc znaleźć klinikę, w której stosuje je jakiś ortodonta. Warszawa jest tutaj chyba najlepszym miejscem do tego, by zacząć szukać, choć pewnie również w innych miastach można już się z tymi metodami spotkać. W końcu skoro są bardziej komfortowe rozwiązania, po co się męczyć ze standardowym.