Remonty kawalerek egzaminem na wyobraźnię

Osoby, które nigdy nie musiały upchnąć wszystkich niezbędnych w mieszkaniu przedmiotów i sprzętów na małej przestrzeni kawalerki, nigdy tak naprawdę nie zrozumieją jak trudną jest to sztuką. Urządzanie kawalerek (lub małych mieszkań) jest poniekąd jak układanie puzzli, i to takich skomplikowanych, z mnóstwem maleńkich elementów, które należy do siebie dopasować, inaczej wszystko się posypie. Tak samo jest z kawalerkami.

Decydując się na kawalerkę, należy mieć świadomość, że każdy wniesiony do niej sprzęt czy przedmiot musi mieć swój cel – nie ma tu miejsca na niepotrzebne bibeloty. Więcej nawet, najlepiej by było gdyby każdy przedmiot w kawalerce posiadał co najmniej dwie funkcje, a jeszcze lepiej żeby można go było złożyć.
Od czego zaczyna się remonty kawalerek? Tutaj właściwie nie ma różnicy czy mówimy o kawalerce czy o dużym mieszkaniu, zawsze należy zacząć od planu – po prostu w kawalerce jest to jeszcze ważniejsze. W każdym razie, dobrze jest wziąć sobie kartkę, ołówek i zastanowić się nad układem całego mieszkania – przy czym należy zwracać uwagę przede wszystkim na funkcjonalność wnętrza i jak najlepsze wykorzystanie każdego kąta.

Mając na uwadze wielkość mieszkania, warto też przemyśleć kwestie kolorystyczne – im więcej bieli i jasnych barw, tym lepiej, gdyż optycznie powiększą one wnętrze. Kolejną rzeczą jest kupowanie lekkich mebli – ciężkie meblościanki czy ogromne kanapy nie są w tym wypadku dobrym rozwiązaniem, tylko niepotrzebnie przytłoczą wnętrze, a przecież nie o to nam chodzi. Równie ważną kwestią jest z całą pewnością oświetlenie – ono z łatwością pomoże optycznie zwiększyć metraż, wszystko jest kwestią wyobraźni przestrzennej.
Nie można w tym wszystkim przesadzić też z dekoracjami – wszelkiego rodzaj dywany, zasłony, kotary czy ozdobne wazony tylko niepotrzebnie zagracą pomieszczenie, zmniejszając dostępną przestrzeń. Dodatki sprawdzą się w tym przypadku jako element kolorowy, rozjaśniający wnętrze i dodający mu charakteru, wszystko jednak w niezbędnym umiarze. Planując wszelkiego rodzaju remonty warto też przemyśleć kolorystykę mieszkania – ciekawym pomysłem może być zdecydowanie się na dwa lub trzy główne kolory, których będziemy się trzymać przy urządzaniu wnętrza – zbyt wielka ilość kolorów może sprawiać wrażenie bałaganu.

Autor tekstu : Lakma – Emalia do drewna