Rezonans magnetyczny to jedno z najważniejszych badań obrazowych dostępnych w medycynie. Bez niego obecnie ciężko wyobrazić sobie pracę lekarzy i prawidłowe diagnozowanie pacjentów. Ma szerokie zastosowanie, a jego użycie w wielu przypadkach jest nieocenione i w konsekwencji potrafi ratować zdrowie, a nawet życie.
Rezonans magnetyczny często występuje w literaturze lub dokumentacji medycznej pod skrótami RM lub MRI – od angielskiego magnetic resonance imaging. Jest to nieinwazyjna metoda uzyskiwania obrazów wnętrza różnych obiektów stosowana w medycynie jako jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej.
Rezonans magnetyczny – co to jest i jak działa?
Sposób działania rezonansu magnetycznego może wydawać się nieco skomplikowany. W skrócie jednak można go wyjaśnić tak, że każda komórka organizmu człowieka składa się z atomów wodoru, a te zawierają jeszcze mniejsze elementy – protony. One z kolei wykazują szczególne właściwości magnetyczne, a to zjawisko wykorzystywane jest w technologii rezonansu magnetycznego. Dzięki poddaniu protonów działaniu silnego pola magnetycznego i zaawansowanemu sprzętowi oraz specjalistycznemu oprogramowaniu można uzyskać przekrojowy obraz badanych narządów. Co ważne: w porównaniu do badań, w których wykorzystywane są promienie rentgenowskie, rezonans magnetyczny jest nieinwazyjny i nieszkodliwy dla organizmu badanego człowieka.
Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny to badanie, którego nie trzeba się bać, ale lepiej zrobić je w sprawdzonym miejscu i przy wykorzystaniu najlepszego możliwego sprzętu. Dobrym pomysłem byłaby więc nowoczesna placówka diagnostyczna taka jak https://www.rexmedica.pl/”>REX MEDICA, gdzie używany jest wysokiej jakości aparat Siemens Symphony Magnetom TIM, a do tego możemy liczyć na wspaniałą obsługę i fachową kadrę medyczną oraz wybitnych radiologów. Udając się w takie miejsce mamy bowiem gwarancję, że samo badanie przebiegnie bez komplikacji i wszystkie inne sprawy – jak przygotowanie czy opis, również będą bez zarzutu. Chodzi przecież o nasze zdrowie, a w tej kwestii nie warto ryzykować niesprawdzonych placówek medycznych.
Rezonans magnetyczny – jak przebiega i ile trwa badanie?
Wiele osób ma obawy przed pierwszym badaniem. Warto więc od razu uspokoić, że to badanie nie boli i nie odczujemy podczas niego żadnego znacznego dyskomfortu poza przebywaniem w pozycji nieruchomej. W miejscach takich jak wspomniana wyżej REX MEDICA możemy liczyć na stały kontakt z osobą obsługującą urządzenie, do której można się ze wszystkich w każdej chwili zwrócić, co z pewnością znacząco wpływa na spokój badanej osoby. Badanie rezonansem magnetycznym w zależności od fragmentu ciała, który ma być poddany diagnostyce może trwać od 15 minut do godziny. W niektórych przypadkach, aby uzyskać jeszcze dokładniejszy obraz wnętrza ciała pacjenta, stosuje się tak zwany kontrast. To po prostu specjalna substancja, która jest podawana dożylnie i kumuluje się w tkankach, wzmacniając dzięki swym właściwościom sygnał odbierany z protonów. Później jest ona wydalana razem z moczem i nie ma żadnych negatywnych konsekwencji dla pacjenta.