Rusztowanie budowlane to tymczasowa konstrukcja, która umożliwia pracę na wysokości od 2 do kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Wykorzystuje się je przede wszystkim podczas budowy lub remontu budynków. Czasami znajdują zastosowanie także jako tymczasowe konstrukcje nośne do innych celów – budowy estrad i scen na wolnym powietrzu. Mogą mieć formę konstrukcji wolnostojących bądź rusztowań przyściennych.
Rusztowania dzieli się m.in. ze względu na ich konstrukcję. Rusztowanie warszawskie to rusztowanie kominowe, które stosuje się przy okazji robót murarskich, tynkarskich, malarskich, spawalniczych, montażowych, spawalniczych i instalacyjnych. Można je wykorzystywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Są one proste w konstrukcji oraz łatwe i szybkie w montażu. Poszczególne ich elementy łączone są bezśrubowo tzw. złączami czopowymi.
Rusztowania modułowe to inaczej rusztowania systemowe, gdzie połączenia stężeń i rygli ze stojakami powstają w stałych punktach węzłowych, które rozmieszczone są w stałych odstępach – modułach. Złączkami są kryzy przyspawane ro stojaków co około 50 cm. Na nich mocowane są zaczepy rygli. Do jednej kryzy można przyłączyć maksymalnie 8 rygli i stężeń, co zdarza się bardzo rzadko.
Rusztowania przejezdne to rusztowania wieżowe posiadające ramy z kółkami oraz pomost z poręczami. Przy większych ciężarach opiera się je na stopach w celu odciążenia kółek. Czasem wykorzystuje się w nich elementy rusztowań ramowych i stojakowych.
Rusztowania elewacyjne ramowe to rusztowania systemowe. Ich pionowa konstrukcja nośna składa się z płaskich ram. Sztywna poprzecznie konstrukcja ma wiele zalet. Zapewnia m.in. szybko montaż i demontaż rusztowania. Sztywność uzyskuje się poprzez zastosowanie pomostów i stężeń. Stężenia łączone są ze stojakami ram za pomocą uchwytów sworzniowo-zapadkowych. Rusztowania te są stosowane głównie w przypadku konstrukcji, które wymagają zmian szerokości pomostów.
W rusztowaniach rurowo-złączkowych zastosowano natomiast rury stalowe. Są one bardzo uniwersalne, ale ich montaż jest pracochłonny.
Źródło – rusztowania używane