Samochód firmowy – kupić czy wynająć?

wynajem-samochodu

Każdy właściciel firmy musi się liczyć z tym, że na jego głowie będzie podejmowanie różnego rodzaju decyzji o mniejszej i większej wadze. Ktoś, kto myśli, że decydując się na własną działalność będzie miał mniej pracy i więcej czasu, może się srogo rozczarować – właściciel najbardziej decyzyjna osoba w firmie, musi więc być cały czas dostępna i gotowa do działania. Jakie decyzje musi podjąć świeżo upieczony właściciel firmy? Przede wszystkim musi się poważnie zastanowić nad tym na co chce przeznaczyć fundusze, w co zainwestować, a co rozwiązać inaczej.

Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że nie zawsze z pozoru najłatwiejsze rozwiązanie jest tym najlepszym. Jako przykład można podać sytuację, w której właściciel ma świadomość, że firma do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje samochodów i zamiast zastanowić się nad najkorzystniejszym sposobem ich nabycia, od razu zaciąga kredyt. Działanie może i dostarcza to, czego w danej chwili potrzebujemy, ale niesie też za sobą cały szereg konsekwencji, co przy zmiennym rynku i często niepewnej sytuacji młodych firm, może się kiedyś odbić na właścicielu rykoszetem. To znaczy, to nie tak, że kredyt jest zły i należy się go za wszelką cenę wystrzegać, nie o to chodzi. Po prostu kredyt powinien być traktowany jako opcja ostateczna, ewentualnie pewna forma inwestycji, nie zaś być pierwszą myślą, która przychodzi nam do głowy. Tym bardziej, że przecież istnieją alternatywy, jak na przykład wynajem auta. Forma krótkoterminowa może być ciekawą opcją dla tych, którzy potrzebują samochodów przez kilka czy kilkanaście godzin w ciągu tygodnia albo w co jakiś czas na krótkie wyjazdy służbowe. Opcja długoterminowa zaś powinna się sprawdzić w przypadku, gdy potrzebujemy samochodu w firmie, ale nie jesteśmy przekonani czy zakup go jest w tej chwili dla nas najważniejszy i czy akurat na samochód chcemy przeznaczyć bieżące środki, o braniu kredytu nie wspominając.

Decyzja odnośnie do tego, czy lepszy jest zakup czy wynajem auta zależy od wielu czynników, warto jednak mieć świadomość, że obie opcje stanowią pewnego rodzaju możliwość, którą warto wziąć pod uwagę.