Śląskie – czym przyciąga ludzi?

mieszkania-gliwice

Śląsk z każdym kolejnym rokiem zyskuje na popularności – zarówno jako miejsce, w które warto inwestować, jak i takie, w którym dobrze mieszkać. Niegdyś kojarzony tylko z przemysłem i węglem, określany mianem „czarnego”, dzisiaj pretenduje do miana interdyscyplinarnej Metropolii. I właśnie owa metropolitalność jest aspektem tak bardzo wyróżniającym ten region od innych. Większe śląskie miasta nie są jednostkami, nie tak całkiem, jak ma to miejsce w innych województwach. Mieszkając na Śląsku ma się zupełnie inne poczucie przynależności – ma na to wpływ między innymi fakt, że wszędzie jest blisko, do tego komunikacja między poszczególnymi miastami Metropolii Silesia jest bardzo rozwinięta. Przekraczanie granic kolejnych miast nie jest tu czymś nowym, bo Śląsk jako całość jest jednym, wielkim, skomplikowanym organizmem. Wszystko to sprawia, że Śląsk przyciąga do siebie coraz to nowych mieszkańców i inwestorów. Tym bardziej, że władze miast i województwa stawiają na rozwój i robią wszystko, by region się rozwijał i stawał coraz bardziej atrakcyjny.

Coraz więcej firm zauważa potencjał jaki drzemie w Aglomeracji Śląskiej – stworzona w 1996 roku Katowicka Specjalna Stefa Ekonomiczna miała za zadanie wypromować region gospodarczo, przyciągając jednocześnie inwestorów. Patrząc na to jak wiele inwestycji poczyniono od jej powstania, zdecydowanie się to udało. Metropolia Śląska to jednak nie tylko gospodarka i biznes, śląskie miasta rozwijają się też w innych kierunkach – kultura z każdym kolejnym rokiem staje się tu aspektem coraz ważniejszym. Liczba festiwali filmowych, teatralnych oraz muzycznych cały czas rośnie, na stałe wpisując je w charakter regionu, tym samym podnosząc jego atrakcyjność. Niedawno otwarta nowa siedziba Muzeum Śląskiego oraz budynek Narodowej Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia tylko potwierdzają jak ważna na Śląsku jest kultura.

Nikogo nie powinno więc dziwić, że na terenie Metropolii Śląskiej cały czas powstają nowe osiedla oferujące różnego standardu mieszkania na sprzedaż – Gliwice, Katowice, Zabrze, Ruda Śląska, Chorzów – miasta te łączy dobra lokalizacja, dostęp do najróżniejszych atrakcji kulturalnych oraz sportowych oraz fakt, że oprócz części mocno zurbanizowanej, posiadają również wiele miejsc naprawdę spokojnych i pełnych zieleni – to właśnie w tych dzielnicach (najczęściej w pobliżu parków) tworzone są osiedla.