Wady i zalety rynien tytanowo – cynkowych

Budując dom, bądź wymieniając dach na nowy zawsze należy wybrać odpowiedni system rynnowy, który odpowiednio dla nas funkcjonalny i trwały. Ma to ogromne znaczenie dla budynku, ponieważ dzięki rynnom możliwe jest efektywne odprowadzanie wody deszczowej z dachu, dzięki czemu można uniknąć między innymi zalania i co za tym idzie, stopniowego niszczenia ścian budynku.

W skład kompletnego systemu odprowadzania wody z dachu, oprócz rynien, wchodzą rury spustowe, kształtki oraz odpowiednie uchwyty. Woda jest odprowadzana z dachu dzięki sile grawitacji, ponieważ rynny powinny być zamontowane nie prosto, ale pod kątem kilku stopni- dzięki temu woda nie zatrzymuje się w rynnie, tylko spływa do rury spustowej.

Wybierając system rynnowy powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są rynny. Do wyboru jest kilka możliwości:

  • rynny PVC
  • rynny stalowe
  • rynny aluminiowe
  • rynny miedziane
  • rynny tytanowo – cynkowe.

Rynny tytanowo – cynkowe produkowane są z blachy tytanowo – cynkowej i jakościowo są bardzo podobne do świetnych rur miedzianych. Mają dużo zalet, ale i wad. Przede wszystkim są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, podobnie jak rynny aluminiowe i stalowe, a także na korozję. Wykazują dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, między innymi na kwaśne deszcze, dzięki czemu można je instalować w domach wybudowanych na terenach zagrożonych kwaśnymi deszczami. Dobrze znoszą wahania temperatur od około -30 do +90 stopni Celsjusza. Należy podkreślić, że rynny tytanowo – cynkowe wykonane są z materiału obojętnego dla środowiska i można go ponownie przetworzyć i wykorzystać w 100%. Nie można tego powiedzieć o żadnym z pozostałych typów rynien. Oprócz tego należy zaznaczyć, że rynny tytanowo – cynkowe są bardzo eleganckie, dodają stylu budynkowi na którym są zamocowane. Wielkim plusem jest również to, że te rynny nie potrzebują żadnej dodatkowej konserwacji, malowania ani zabezpieczania. Po jakimś czasie od zamontowania systemu, przez ilość dwutlenku węgla w atmosferze, rynny tytanowo-cynkowe pokrywają się zielonkawym osadem, tak zwaną patyną. Nie należy się tym martwić, jest to zjawisko całkowicie naturalne. Patyna dodatkowo chroni powierzchnię rynny przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jest kilka wad rynien tytanowo – cynkowych, które mogą być przeszkodą do zakupu tego produktu.

Największą z nich wydaje się być chropowata powierzchnia, przez którą na rynnie zatrzymują się zanieczyszczenia, co z czasem może prowadzić do szybszego zapychania rynny. Szczególnie utrudniony jest montaż, ponieważ rynien tytanowo – cynkowych nie należy dotykać bezpośrednio dłońmi – powstałe później zabrudzenia są niemal niemożliwe do usunięcia. Na minus wpisuje się również cena, która jest dosyć wysoka, w stosunku do innych rodzajów rynien, a także brak możliwości wyboru koloru – wszystkie odcienie rynien tytanowo – cynkowych są stalowe. Ponadto nie należy mocować ich na budynkach, których pokrycie dachowe jest miedziane.

Z pewnością rynny tytanowo – cynkowe to świetny wybór jeśli chodzi o systemy odprowadzania wody z dachu, pomimo swej wysokiej ceny. Ich trwałość dochodzi do 120 lat, więc przez długi czas nie powinno być z nimi żadnego kłopotu. Jednak przy doborze rynien czy to do nowego dachu, czy jedynie przy wymianie starych rynien na nowe poleca się konsultację z wykwalifikowanym pracownikiem, który doradzi które rynny najlepiej wybrać w danym przypadku.

Polecany serwis www: http://silesiasa.pl/

  • http://www.silbo.pl/pl/107,produkty.html