Zakup starego domu nie zawsze sie opłaca.

Zakup domu jest marzeniem wielu z nas. Ci, którzy nie mogą wydać na to dużych pieniędzy, często rozważają zakup starej nieruchomości. Domu, który ma już trochę lat, najczęściej jest do remontu. Czy taki zakup to dobre rozwiązanie? Nie ma konkretnej odpowiedzi, zakup domu sprzed lat może, ale nie musi być opłacalny.
Dom, który wybudowany został wiele lat temu i jest oferowany na sprzedaż za nieduże pieniądze, może być wart zainteresowania tylko wtedy, gdy jego stan jest dobry. Nigdy nie będzie to dom w stanie idealnym, zawsze będzie konieczny jakiś remont, jednak wszystko zależy od zakresu prac, które będą do wykonania. Jeśli w domu jest ich do wykonania mało, oznacza to niewielkie wydatki na remont, zakup domu więc może się opłacać. Jeśli zakres koniecznych prac remontowych jest duży, nad zakupem domu należy się zastanowić. Takie prace jak wymiana instalacji elektrycznej, wodnej, wylewanie podłóg, stworzenie w domu przyzwoitej łazienki, schodów, to koszt, który może nas negatywnie zaskoczyć. Niekiedy koszt takich prac to kilkadziesiąt tysięcy złotych, a to już duży wydatek, którego nie ma sensu ponosić. Lepiej zgromadzić takie pieniądze, dodać do tych, którymi dysponujemy na zakup domu i poszukać lepszej i droższej nieruchomości.
Oczywiście warto wspomnieć tu o czymś jeszcze, a mianowicie o domach, których nie należy kupować, ponieważ ich stan jest na tyle zły, że trudno tu mówić o sensie remontu. Owszem, wyremontować można wszystko, przy domach w złym stanie, koszty takiego remontu równe są praktycznie kosztom wybudowania domu od podstaw. Wybór w tej sytuacji powinien być oczywisty. Od zakupu domu w zły stanie należy po prostu odstąpić.
Podsumowując.
Planując zakup starego domu, musimy przede wszystkim dokładnie ocenić jego stan, zakres i koszt niezbędnych prac remontowych, które należałoby wykonać, by dom nadawał się do mieszkania. Jeśli zakres i koszt prac jest niewielki, zakup starego domu ma sens. Jeśli jest większy, warto negocjować cenę domu, lub po prostu poszukać innej nieruchomości, pamiętając, że zakup domu to zakup na lata i nie należy wydawać pieniędzy na coś, co będzie problemem generującym kolejne koszty.

Ogłoszenie tematyczne – kupię mieszkanie Zabrze – Jesionowa Aleja