Zlewozmywaki granitowe – posłużą długie lata

Wyposażając kuchnię, tak aby spełniała wszystkie wymagania użytkowników, należy starannie dobierać elementy jej wyposażenia, tak, aby zapewniały najwyższy komfort pracy. O ile jest to stosunkowo proste w przypadku mebli czy niezbędnego sprzętu AGD, to o wiele trudniejszym zadaniem będzie dobór odpowiedniego zlewozmywaka. Dotychczas stosowane metalowe powoli odchodzą do lamusa, zmieniają się też materiały użyte do ich produkcji, a obecnie najchętniej kupowane są eleganckie i trwałe zlewozmywaki granitowe.

Sama nazwa, granitowe, może być trochę myląca, bo tak naprawdę nie są one wykonane z monolitycznego bloku tego materiału, ale z nowoczesnych mieszanek zawierających go w swoim składzie. Łączy się go z żywicami epoksydowymi w idealnie dobranych proporcjach, co pozwala uzyskać wyjątkowo mocną powierzchnię, odporną na niemal każde uszkodzenie, jakie może spotkać zlewozmywaki granitowe przez dziesięciolecia użytkowania. Są one odporne zarówno na uderzenie, jak i wysokie lub niskie temperatury, nie trzeba się więc obawiać upadku garnka, ciężkiego noża czy wylania wrzątku. Oczywiście nie zaszkodzi im też działanie czynników chemicznych, często o agresywnym np. żrącym działaniu, choć nie należy z tym przesadzać, bo można doprowadzić do nieestetycznego odbarwienia powierzchni zlewu. Podobnie działają niektóre produkty spożywcze, sok z buraka, mocna herbata i kawa, które trzeba natychmiast spłukać dużą ilością ciepłej wody. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli cieszyć się idealnie czystym, pięknie wyglądającym zlewozmywakiem nawet przez 20 lat, a do jego umycia wystarczy tylko płyn do mycia naczyń.

Nie jest to jednak kłopotliwe, a zlewozmywaki granitowe dzięki szerokiej gamie kolorów oraz wzorów można bez problemu dopasować do całej aranżacji kuchni. Mnogość modeli zaspokoi wszystkie potrzeby, prostokątne, okrągłe, z różną ilością komór, począwszy od najprostszych jednokomorowych z ociekaczem, aż po duże dwukomorowe, idealne dla potrzeb licznej rodziny. W kwestii kolorów można wybiera spośród najmodniejszych obecnie odcieni szarości, pasujących do tak lubianych, minimalistycznych w formie mebli, aż po głębokie i zawsze eleganckie czernie. Miłośnicy ciepłych barw, chętniej kupią z kolei zlewozmywaki granitowe w odcieniach beżów czy brązów, na której nie będzie widać żadnych zacieków twardej wody, mogącej powodować osadzanie się kamienia. Trochę problemów może nastręczyć montaż, ze względu na dużą wagę, ale wykwalifikowany fachowiec szybko sobie z tym poradzi, mocując po prostu dodatkowe wsporniki.