Znaczenie robotów przemysłowych w produkcji

roboty przemysłowe

Znaczenie robotów przemysłowych w produkcji

Robot przemysłowy jest  systemem wykorzystywanym do produkcji . Roboty przemysłowe są zautomatyzowane, programowalne i zdolne do przemieszczania się na dwóch lub więcej osiach. Typowe zastosowania robotów obejmują spawanie, malowanie, montaż, wybieranie i umieszczanie na obwodach drukowanych , pakowanie i etykietowanie , paletyzowanie , kontrola produktów i testowanie; wszystko wykonane z wysoką wytrzymałością, szybkością i precyzją. Mogą pomóc w obsłudze materiałów. Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w 2015 roku na całym świecie działało około 1,63 miliona robotów przemysłowych .

Rodzaje i cechy

W kontekście ogólnej robotyki większość typów robotów należy do kategorii ramion robotycznych. Roboty wykazują różny stopień autonomii.

  • Niektóre roboty są zaprogramowane tak, aby wiernie wykonywać określone działania w kółko (powtarzalne działania) bez zmian i z dużą dokładnością. Działania te są określane za pomocą zaprogramowanych procedur, które określają kierunek, przyspieszenie, prędkość, opóźnienie i odległość szeregu skoordynowanych ruchów.
  • Inne roboty są znacznie bardziej elastyczne pod względem orientacji obiektu, na którym działają, a nawet zadania, które musi zostać wykonane na samym obiekcie, co robot może nawet sam zidentyfikować. Na przykład, aby uzyskać bardziej precyzyjne wskazówki, roboty często zawierają podukłady maszynowe działające jako ich czujniki wzrokowe, połączone z potężnymi komputerami lub kontrolerami. Sztuczna inteligencja staje się coraz ważniejszym czynnikiem w nowoczesnym przemyśle.

Konfiguracja lub programowanie ruchów i sekwencji dla robota przemysłowego jest zwykle określane przez połączenie kontrolera robota z laptopem, komputerem stacjonarnym lub (wewnętrzną lub internetową) siecią .

Gdzie stosowane są roboty przemysłowe?

Robot i zbiór maszyn lub urządzeń peryferyjnych jest określany jako   komórka. Typowa komórka może zawierać podajnik części, maszynę do formowania i robot. Różne maszyny są „zintegrowane” i kontrolowane przez jeden komputer lub sterownik. Sposób interakcji robota z innymi maszynami w komórce musi zostać zaprogramowany, zarówno pod względem pozycji w komórce, jak i synchronizacji z nimi.

Komputer jest zainstalowany z odpowiednim oprogramowaniem interfejsu . Korzystanie z komputera znacznie upraszcza proces programowania. Specjalistyczne oprogramowanie robota uruchamiane jest w sterowniku robota lub na komputerze, lub w obu, w zależności od projektu systemu.

Istnieją dwie podstawowe jednostki, które muszą być zapewnione (lub zaprogramowane): dane pozycyjne i procedura. Na przykład w przypadku przeniesienia śruby z podajnika do otworu należy najpierw zaprogramować lub zaprogramować położenia podajnika i otworu. Po drugie, procedura programowania ślimaka z podajnika do otworu musi zostać zaprogramowana wraz z dowolnymi wejściami / wyjściami, na przykład sygnałem wskazującym, kiedy śruba znajduje się w podajniku gotowym do pobrania. Celem oprogramowania robota jest ułatwienie obu tych zadań programowania.

Polecamy wpis: http://comatic.pl/gdzie-najlepiej-sprawdzaja-sie-roboty-przemyslowe/