Ból w płucach a Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

Nie ulega wątpliwości, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się kilkoma specyficznymi objawami, przez co trudno ją pomylić z innymi tego typu chorobami. Czy jednak ból w płucach jest jednym z nich? W tym artykule szczegółowo przedstawimy Ci wskazaną jednostkę chorobową i podpowiemy, jakie są symptomy, które mogą wskazywać na jej obecność w organizmie. Dodatkowo wyjaśnimy, skąd właściwie bierze się Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i omówimy pojęcie obturacji, które do dziś wzbudza wiele niepewności. Jeśli zatem jesteś zainteresowany wskazaną tematyką i chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu chorób płuc, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu!

Co to jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Zacznijmy jednak od początku, a więc od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest omawiana przez nas dolegliwość. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to niezwykle niebezpieczna choroba cywilizacyjna, która w chwili obecnej znajduje się na czwartym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Badania wskazują, że na POChP cierpi dziś 2 miliony Polaków; w perspektywie globalnej liczba ta wynosi natomiast około 400 milionów. Więcej szczegółowych danych dotyczących Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc znajdziesz na stronie http://oddychajmy.pl/. W dalszej części artykułu skupimy się natomiast na objawach i przyczynach omawianej dolegliwości, a także wskażemy, czy ból w płucach może być zwiastunem POChP.

Czy ból w płucach to objaw POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc cechuje się kilkoma specyficznymi objawami, które niewątpliwie powinny wzbudzić w nas niepokój. Czy jednak ból w płucach jest jednym z nich? Badania wskazują, że najczęstsze symptomy POChP przedstawiają się następująco:

  • Kaszel występujący najczęściej o określonej porze dnia. Jeśli zatem od pewnego czasu budzisz się rano i czujesz, że atak kaszlu nadchodzi, to znak, że w Twoich płucach dzieje się coś niedobrego. Nie musi to świadczyć o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, jednak z całą pewnością warto skonsultować ten objaw z lekarzem.
  • Duszności, które, wbrew wielu mitom, objawiają się inaczej, niż poprzez ból w płucach. Duszność to subiektywny brak możliwości złapania powietrza, za którą w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc odpowiedzialna jest obturacja. To medyczne określenie zwężenia oskrzeli i dróg oddechowych, co znacząco wpływa na ograniczony transport powietrza w organizmie osoby cierpiącej na POChP.
  • Odkrztuszanie specyficznej wydzieliny płucnej, czyli plwociny. Jeśli podczas ataków kaszlu wypluwasz wydzielinę, która może przypominać flegmę, być może jest to plwocina. To nic innego, jak wydzielina płucna, zawierająca w sobie między innymi resztki pokarmowe, ślinę oraz komórki złuszczonego nabłonka. Na dalszych etapach choroby może być ona zabarwiona krwią lub zawierać w sobie ropę.
  • Znaczące pogorszenie się kondycji fizycznej. W przeszłości byłeś typem sportowca, a dziś męczysz się podczas krótkiego biegu (lub może nawet spaceru)? Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc powoduje obniżoną tolerancję wysiłku, co często powoduje rezygnację pacjentów z aktywności fizycznych.

Jak widzisz ból w płucach nie jest objawem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Więcej informacji na ten temat znajdziesz jednak na stronie https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest uleczalna?

Jeśli obserwujesz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, powinieneś wiedzieć, że nie warto ich bagatelizować. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna. Nie wpadaj jednak w panikę… Szybka i skuteczna diagnoza umożliwia sprawne wdrożenie leczenia objawowego, które w większości przypadków pozytywnie wpływa na komfort życia przeciętnego pacjenta. Warto jednak pamiętać, że nawet najnowsze leki na POChP nie zdziałają cudów, jeśli osoba cierpiąca na wskazaną przez nas chorobę nie zastosuje się do zaleceń lekarza, wśród których możemy wymienić między innymi:

  • Rzucenie palenia
  • Zmiana diety
  • Wdrożenie umiarkowanych aktywności fizycznych

Ból w płucach – POChP – Podsumowanie

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i jakie są jej najczęstsze objaw. Jeśli zatem wiesz, że mogą dotyczyć one właśnie Ciebie, a dodatkowo palisz papierosy lub pracujesz w środowisku pyłowym, powinieneś czym prędzej skonsultować stan swoim płuc ze swoim lekarzem rodzinnym. Dodatkowo podpowiedzieliśmy Ci, czy ból w płucach może świadczyć o obecności POChP w organizmie i odpowiedzieliśmy na pytanie, czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest uleczalna.

Odczuwasz którykolwiek z powyższych objawów? Podejrzewasz, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może być obecna w Twoim organizmie? Zachęcamy do możliwie jak najszybszej konsultacji z lekarzem i zrobienia podstawowego badania płuc zwanego spirometrią. Wskazane przez nas badanie zobrazuje stan Twoich płuc i umożliwi lekarzowi dobranie stosownego leczenia, które może pozytywnie wpłynąć na Twój komfort oddychania.