Rekonstrukcja piersi

rekonstrukcja-piersi

Mastektomia to ciężki zabieg chirurgiczny polegający na odjęciu piersi z powodu nowotworu sutka. Stosuje się go u kobiet, którym nie da się wykonać operacji oszczędzającej lub która nie przyniosła pożądanego efektu.

Jak wygląda pierś po rekonstrukcji?

Skutkiem mastektomii jest długa blizna w poprzek klatki piersiowej powodująca ograniczenie w ruchomości stawu oraz postępująca dysproporcja w postawie spowodowana zaburzeniem harmonii. Ponadto brak piersi powoduje często u kobiet po mastektomii ogromne kompleksy oraz zachwianie własnej oceny i zaburzenia seksualności. Skutki psychologiczne są bardzo poważne. Dlatego chirurdzy wraz z onkologami i psychologami starają się zmniejszyć stres związany z utratą piersi.

Jednym ze sposobów jest zabieg rekonstrukcji piersi, zabieg opisany dokładnie na  http://klinikagrzesiak.pl/rekonstrukcja-piersi/  W starszych metodach pobierano część płatu skóry z pleców lub brzucha i przeszczepiano w okolicę odjętej piersi, by móc potem operacyjnie zainstalować implant. Było to okupione kolejnymi bliznami, tym razem w miejscu, z którego pobierano skórę oraz długą rekonwalescencją.

Rekonstrukcji piersi własnym tłuszczem

Nowatorska i spektakularna metoda rekonstrukcji piersi własnym tłuszczem od dekady zdobywa coraz więcej popularności na polskim rynku chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.

Czemu rekonstrukcja piersi tłuszczem jest całkowicie bezpieczna i absolutnie naturalna?

Chirurg podczas zabiegu w narkozie pobiera od pacjentki tłuszcz z miejsc, gdzie ma go najwięcej. Najczęściej są to okolice bioder, brzucha, ud i dołów podkolanowych. Następnie po odwirowaniu podaje w miejsce po mastektomii. Pacjentka po i przed zabiegiem powinna nosić specjalny biustonosz, który przed operacją naciągnie skórę, by powstała kieszonka, do której można podać tłuszcz. Po zabiegu specjalny stanik utrzymuje podany wypełniacz w odpowiednim miejscu.

Tłuszcz jako własna tkanka nie podlega odrzuceniu przez organizm, co ma czasami miejsce przy sztucznych wypełniaczach i implantach. Po przeszczepie zostaje uwolniona blizna na klatce piersiowej i pod pachą, co już sprawia pacjentce ogromną ulgę.

Nawet jeśli pacjentka przeszła radioterapię i skóra jest naruszona przez promienie, to własny tłuszcz przeszczepiony w miejsce piersi powoduje, że skóra wraca do normy i poprawia swój stan. Dzieje się to dzięki temu, że  własny tłuszcz żyje i ma właściwości ukrwienia się.

Czas zabiegu to około 1, 5 godziny, a rekonwalescencja trwa od siedmiu do dziesięciu dni.

Jednorazowo pacjentka może otrzymać do 300 ml własnego tłuszczu, z czego czasami część się wchłania, więc zabieg należy powtórzyć dwa, trzy razy. Jeżeli pacjentka pragnie większej piersi, to po 3-4 zabiegach można wszczepić implant silikonowy pod warstwę tłuszczu. Najczęściej jednak pacjentkom wystarcza do pełnej satysfakcji niewielki wzgórek na klatce piersiowej.

Piersi po przeszczepie tłuszczu są miękkie, naturalne w kształcie i dotyku. Tłuszcz żyje pod skórą całe życie i nie ma konieczności wymiany czy uzupełniania.

Dla kogo jeszcze skierowana jest metoda przeszczepu tłuszczu?

Przeszczep własnego tłuszczu może być z powodzeniem zastosowany w metodzie powiększania piersi, uzupełniania ubytków, asymetrii i wielkości. Coraz częściej pacjentki z implantami zwracają się z prośbą do chirurgów o wymianę sztucznego wypełnienia na naturalny tłuszcz.

To znakomita i całkowicie bezpieczna metoda, gdyż nie pozostawia blizn i śladów po ingerencji chirurga, a ponadto jednym skutkiem ubocznym jest lipomodelling ciała, czyli pobranie i ukształtowanie tych części ciała, gdzie zbiera się go u kobiety za dużo.

Pacjentki, które zdecydowały się na powiększanie piersi za pomocą własnego tłuszczu cenią sobie liposukcję oraz miękkie i naturalne w dotyku i kształcie piersi. Biust można bezpiecznie powiększyć od rozmiaru A do C.

Ile kosztuje zabieg rekonstrukcji piersi?

Jednorazowy koszt zabiegu przy wykorzystaniu własnego tłuszczu to osiem do dwunastu tysięcy złotych.