Kiedy pomoże nam kancelaria notarialna – Katowice

W życiu zdarzają się różne sytuacje, gdy potrzebujemy zwrócić się do notariusza. Są to choćby sprawy spadkowe, kupno bądź sprzedaż nieruchomości, przyjmowanie bądź dawanie darowizn, spisywanie testamentu notarialnego. Dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej temu, w jakich sytuacjach najczęściej Polacy odwiedzają kancelarie notarialne.

Bez wątpienia najczęściej u notariusza przeprowadzamy sprawy spadkowe. Jest to czynność prawna, która musi być dokonana po śmierci bliskiej osoby, by móc przejąć jej majątek, który pozostawiła po sobie w spadku. Dzięki sprawie spadkowej stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami i od tego momentu jest możliwość rozporządzania tymże majątkiem. Sprawy spadkowe można robić w sądzie, ale bardzo pomocna okazuje się tutaj kancelaria notarialna. Katowice są jednym z miast, które przodują pod kątem zgłaszania się obywateli do notariuszy w celu sfinalizowania postępowań spadkowych. Sądy są bowiem bardzo mocno obciążone i okres oczekiwania na sprawę dłuży się niemiłosiernie, dlatego też ludzie chętnie wybierają tą szybszą opcję, jaką jest wizyta u notariusza. Jedyną wadą może być konieczność stawienia się wszystkich spadkobierców, w przypadku gdy ktoś jest za granica, no i opłata jaką trzeba wnieść, jednak Polacy chętnie się na to godzą.

W jakich jeszcze sytuacjach wizytujemy biura i kancelarie notarialne? Są to przede wszystkim wszelkie sprawy związane ze spisywaniem testamentów. Wolimy by testament był spisany przed notariuszem i trzymany w biurze notarialnym, niż jeśli mielibyśmy go pisać na papierze i trzymać gdzieś w szufladzie w naszym domu. Notariusz daje nam gwarancję, że po naszej śmierci dokument trafi we właściwe ręce, dlatego też decydujemy się, by nasz testament przechowywała kancelaria notarialna. Katowice posiadają ogromną ilość takich kancelarii, jednak nie powinniśmy mieć problemu z tym, żeby poinformować krewnych o tym, gdzie powinni się udać w wypadku naszej śmierci. Równie często wizytujemy notariuszy gdy sprzedajemy bądź kupujemy jakąś nieruchomość, czyli powiedzmy dom lub mieszkanie. Wtedy jest koniecznością, by umowa została sporządzona w formie aktu notarialnego, więc wizyta w kancelarii notarialnej jest nieunikniona. Na szczęście sprawny notariusz jest w stanie załatwić wszystkie formalności w góra dwie godziny.

Każdy z nas prędzej czy później będzie potrzebował skorzystać z pomocy notariusza. Warto więc poszukać gdzie w naszej okolicy funkcjonuje jakaś dobra i polecana kancelaria notarialna, aby później nie musieć szukać jej w pośpiechu. W ten sposób będziemy zawsze przygotowani, w sytuacjach gdy interwencja notariusza okaże się niezbędna.

Odwiedź też stronę: http://onichimowski.pl/

 

Możesz także przeczytać inny artykuł tego typu na stronie: http://snieznica.limanowa.pl/jak-zostac-notariuszem-na-przykladzie-kancelarii-w-kotowicach/