Prawo w dobrych rękach

Prawo to kwestia, którą ludzie często lekceważą i żyją w przeświadczeniu, że ktoś inny w tej mierze za nich decyduje, a oni nie powinni i nie mają powodu się tym interesować. Wszystko zmienia się, gdy stają w obliczu udziału w rozprawie sądowej albo sami muszą złożyć pozew, żeby bronić jakichś swoich dóbr. Wtedy potrzebują zwykle pomocy specjalisty prawnego, chociaż nawet osoby z pewną wiedzą prawną chętnie korzystają z ich usług.
Prawnik to osoba po dobrych kilku latach studiów i kilku lub kilkunastu latach praktyki w sprawach z zakresu specjalizacji. Nie ma prawników, którzy są „dobrzy we wszystkim”. Niektórych specjalizacje są bardzo wąskie i mogą na przykład obejmować prawo zamówień publicznych lub też prawo likwidacyjne i upadłościowe. Tego typu prawnicy zwykle znajdują zatrudnienie w firmach lub korporacjach i nie przeznaczają zbyt wiele czasu na obsługę spraw indywidualnych klientów. Zupełnie inaczej rzec się ma z prawnikami, którzy specjalizują się w różnych odłamach prawa cywilnego.
Prawnik, którego „konikiem” jest kodeks cywilny, może pomóc wygrać na przykład sprawę w kwestii podziału spadku. Jeśli brakuje testamentu, to rodzina zaczyna walkę o spadek po zmarłym, tym bardziej, jeśli jego życie było powikłane i nie jest wiadomo, kto w jakiej kolejności ma dziedziczyć. Taka sama kwestia występuje, kiedy okazuje się, że testament zmarłego jest z jakichś przyczyn nieważny. Wtedy prawnik, jak to prawnik, może wyszukać zasady, utrwalone w orzecznictwie sądów, które sprawią, że w danej sprawie sąd przychyli się do wniosku, wyrażonego w pozwie jego klienta.

Źródło:
http://www.konkretnieoprawie.pl/
http://www.strojekkancelaria.pl/
http://www.arturtuznik.pl/specjalista-w-zakresie-prawa/