Szkolenia zawodowe za pieniądze unijne: płatne czy darmowe?

Na kursy czy szkolenia zawodowe jest mnóstwo chętnych, ale ciągle brakuje miejsc w urzędach pracy czy to prywatnych firmach organizujących różnego typu działania dokształcające. Chodzi oczywiście o te darmowe szkolenia, czyli takie, za które sam uczestnik nie płaci wcale. Co więcej, zazwyczaj w ramach udziału w szkoleniu otrzymuje on wynagrodzenie tzw. stypendium szkoleniowe. Nie dziwi fakt, że miejsc jest tak mało a chętnych sporo. Czy jest szansa na zwiększenie ilości tego typu szkoleń oraz ich uczestników? Wydaje się, że niestety nie. Nie wszyscy wiedzą, że pieniądze na „darmowe” szkolenia pochodzą ze środków Unii Europejskiej.
Dlaczego słowo darmowe dano w cudzysłów? Bo za szkolenie nie płaci uczestnik, ale ktoś zapłacić musi. Płaci Unia, czyli Polska to jest my, obywatele. Ale nie o tym. Dlaczego założyliśmy pesymistyczny wariant, że tego typu szkoleń nie będzie więcej niż do tej pory? Odpowiedź jest prosta. Pieniędzy na Fundusze Rozwoju miedzy innymi Kapitału Ludzkiego w Polsce będzie coraz mniej. Mijają lata, w których pieniądze z Unii nam się po prostu należały. Polski rząd każdorazowo zapowiada, że o pieniądze w ramach różnego typu Funduszy dla naszego kraju będzie zabiegać. I z pewnością tak będzie. Ale, że będzie tych pieniędzy więcej nie ma raczej szans. Zatem należy racjonalnie wydawać te, co mamy. Z Funduszy PO KL oraz innych skorzystało i nadal korzysta mnóstwo instytucji państwowych i prywatnych. Z tych środków organizują szkolenia, kursy i inne formy dokształcania czy przekwalifikowania.
Można się o nie starć szczególnie w: wojewódzkich i powiatowych Urzędach Pracy, Urzędach Miast i Gmin, Ośrodkach Pomocy Społecznej, Stowarzyszeniach i Fundacjach, firmach prywatnych. Zdarza się też tak, że różnego rodzaju szkolenia są współfinansowane ze środków UE. Najczęściej resztę dopłacają wyżej wymienione instytucje. Są też sytuacje, gdy uczestnik sam pokrywa resztę pieniędzy. Ze środków unijnych organizowane są również inne formy wsparcia, np. dofinansowanie rozpoczęcia działalności.

Opracowano dzięki Kursyzawodowe.pl – Kursy SEP