Witamina A – dlaczego jest taka ważna dla naszego organizmu?

Witamina A to inaczej retinol i akseroftol. Nasze babcie często powiadały, że aby mieć dobry wzrok, trzeba spożywać jak najwięcej witaminy A. I słusznie! Ale czy wiedzą Państwo jak ważną rolę pełni ten pierwiastek w naszym organizmie?

Zacznijmy zatem od babcinych mądrości. Tak, witamina A ma kluczowe znaczenie w procesie widzenia. Cierpisz na tak zwaną kurzą ślepotę? Spróbuj suplementacji tym pierwiastkiem, jest spora szansa, że jest to tylko chwilowe i spowodowane niedoborem retinolu. Również wszystkie stany zapalne oka mogą wynikać z tego, że mamy niedobór witaminy A.

Kolejną bardzo istotną funkcją, istotną szczególnie z punktu widzenia kobiet jest skóra. Witamina A bowiem sprawia, że nasza skóra nie ulega rogowaceniu. Mówiąc najprościej, wpływa pozytywnie na nawilżenie naszej skóry. W wielu kosmetykach znajdziemy retinol, jednak pamiętajmy, że najlepszy będzie ten, który nasza skóra przyjmie z wnętrza organizmu. Witamina A wpływa bardzo silnie na odporność naszego organizmu na różnego rodzaju zakażenia. Również szkliwo naszych zębów jest budowane z jej udziałem.  Najwięcej retinolu znajdziemy głównie w takich produktach jak sery, tran, wątróbka i masło.

Pamiętajmy jednak, że każdy składnik pożywienia dość łatwo przedawkować. Co wówczas się dzieje? Nie masz apetytu i męczysz się coraz szybciej? Być może to nie problemy z sercem, układem pokarmowym jako takim czy depresja, a nadmiar witaminy A! Takie przypadki wcale nie są rzadkie, a diagnozy lekarzy niestety dość często mylne.

Warto zatem przeanalizować własny jadłospis i sprawdzić czy dostarczamy naszemu organizmowi choć dostateczne dawki witaminy A, źródła zdrowej skóry, oczu i zębów. W aptekach są dostępne również suplementy diety, w skład których wchodzi retinol, jednak najlepszym źródłem każdego pierwiastka jest zbilansowana, zdrowa dieta stosowana na co dzień. Często zapominamy o tym, nie mamy czasu na szczegółową analizę. Ale dla własnego zdrowia powinniśmy to zrobić. Chociaż raz na jakiś czas.